تست و بازرسی فنی دیــــگ بخــــار

فرآیند تست و بازرسی فنی دیگ بخار به منظور شناسایی نقاط نشتی در جداره دیگ بخار، لوله های آتشخوار و غیره انجام می شود .

در طی فرآیند بازرسی فنی دیگ بخار (بویلر) از صحت عملکرد تجهیزات کنترلی مانند

بازرسی و تست فنی دیگ بخار

سوپاپ اطمینان، پرشرسوئیچ، لول کنترل، سنسور مشعل، ترمواستات اگزوز ، آبنما و مانومتر و غیره مطمئن می شویم .

مطابق آیین نامه دیگ های بخار و طروف تحت فشار تست ادواری بایستی بصورت سالیانه و پس از هر گونه تعمیرات کلی یا جابجایی دیگ بخار انجام شود .

فرآیند ادواری تست و بازرسی فنی  دیگ بخار توسط مشاورین حفاظت فنی وزارت کار انجام می شود و در صورت فقدان عدم انطباق ، گواهینامه یکساله برای دیگ یا مخزن تحت فشار صادر می گردد .

در هنگام بازرسی فنی  دیگ بخار ، بایستی از طریق باز کردن دریچه آدم رو بالای دیگ بخار ، وضعیت لوله های اتش خوار را بررسی نمود

در صورتیکه میزان رسوبات چسبیده به لوله ها بیشتر از ۵ میلیمتر بود نیازمند اسید شویی می باشد .

تست و بازرسی فنی دیگ بخار(بویلر) ، دیگ آبداغ و دیگ آبگرم در دو مرحله انجام می شود :

تست فنی در مرحله ساخت دیگ بخار(بویلر)  ،‌ دیگ آبداغ و دیگ آبگرم

تست فنی ادواری دیگ بخار(بویلر)  ،‌دیگ آبداغ و دیگ آبگرم

نکته : استاندارد ساخت دیگ بخار و دیگ آبداغ BS 2790 یا ISIRI 4231 و استاندارد ساخت دیگ آبگرم BS 855 یا ISIRI 7911 می باشد .

تست فنی و بازرسی فنی دیگ بخار(بویلر) و دیگ های آبگرم به شرح ذیل می باشد :

ثبت اطلاعات دیگ بخار

  • بررسی تجهیزات و ابزارآلات کنترلی

ضخامت سنجی

  • انجام فرآیند ضخامت سنجی شبکه های جلو ، عقب، بدنه، راپر، کوره
  • انجام فرآیند تست هیدرواستاتیک با استفاده از آب با دمای ۷ درجه سانتیگراد

تست هیدرواستاتیک

تست هیدرواستاتیک به منظور شناسایی نشتی در شبکه های جلو و عقب و کوره و بدنه و پاس دو با استفاده از فشار آب انجام می شود .

در اجرای فرآیند تست فنی دیگ بخار بایستی حداقل از ۲۴ ساعت قبل از شروع فرآیند تست دیگ بخار خاموش شده و پس از سرد شدن ،

فرآیند آماده سازی دیگ بخار که شامل کور کردن و بستن تمامی مسیر های دیگ بخار (از قبیل لوله های لول کنترل، سوپاپ اطمینان و … )بجزء ورودی پمپ آب و مانومتر (فشارسنج) که بایستی باز باشند و

باز کردن درپوش شبکه جلو، شبکه عقب، درب کوره (از قسمت جلو دیگ) و درب عقب کوره جهت دسترسی به  پاس دو انجام می شود .

پس از سرد شدن و آماده سازی دیگ، ایتدا توسط دستگاه ضخامت سنج (التراسونیک)، ضخامت شبکه های جلو و عقب و کوره و بدنه و پاس دو اندازه گیری شده و در چک لیست مربوطه ثبت می گردد .

در ادامه مبحث تست و بازرسی دیگ بخار سپس جهت انجام تست هیدرواستاتیک از اپراتور دیگ بخار می خواهیم که پمپ آب را در حالت دستی گذاشته

که در این مرحله در حین آبگیری دیگ ، از اپراتور می خواهیم که اقدام به باز کردن شیر هواگیری دیگ نماید پس از انجام فرایند هواگیری و خروج از شیر مربوطه ، شیر هواگیری بسته شده و اجازه می دهیم که

فشار آب داخل دیگ تا یک و نیم برابر فشار مجاز اقزایش یابد (دمای آب بایستی معادل ۷ درجه سانتیگراد

باشد)، سپس پمپ آب را خاموش کرده و دیگ تا مدت ۳۰ دقیقه تحت فشار فوق الذکر نگه داشته می شود .

در طی این مدت با استفاده از چراغ قوه اقدام بازرسی از شبکه های جلو ، عقب، کوره و پاس ۲ می نماییم و در صورت وجود هر گونه نشتی،

بلافاصله فشار دیگ را پایین می آوریم ، در انتهای زمان ۳۰ دقیقه تست هیدرواستاتیک، فشار آب را پایین می آوریم و

از اپراتور درخواست جایگذاری سوپاپ اطمینان در محل خود می نماییم مجددا فرآیند بالابردن فشار تا مرحله فعال شدن

سوپاپ اطمینان پیش می رویم و نهایتا در صورتیکه سوپاپ اطمینان در میزان فشار مناسبی

فعال شد فشار را تخلیه نموده و فرآیند تست هیدرواستاتیک به پایان میرسد

بازدید قسمتهای دیگ بخار

  • بازدید داخل محفظه آبگیر
  • بازدید داخل محفظه احتراق (کوره)
  • بررسی صحت عملکرد تجهیزات کنترلی مانند لول کنترل، سنسور مشعل ، پرشر سوئیچ ، ترمواستات اگزوز و غیره
بازرسی فنی دیگ بخار

ضخامت سنجی

در مبحث بازرسی فنی دیگ بخار بایستی عمدتا در فصل گرم سال انجام شود

در خیلی مواقع بعد از بازرسی فنی دیگ بخار واشر نسوز درب شبکه جلو و درب عقب و درب کوره از بین می رود و قابل استفاده نمی باشد

همچنین سیمان درب کوره نیز احتمالا دیگر قابل استفاده نمی باشد، لذا بهتر است فرآیند بازرسی دیگ بخار در فصل گرم سال و در فصلی که نیاز مبرمی به دیگ بخار نیست انجام شود که مدت زمان لازم برای خوابیدن دیگ داشته باشیم

در بعضی از بازرسی های فنی دیگ بخار شاهد وجود دوده در شبکه جلو و شبکه عقب و پاس ۲ و کوره می باشید که بایستی کاملا تمییز شود تا بتوان ضخامت سنجی را انجام داد.

جهت مشاهده ویدئو های آموزشی از نحوه انجام بازرسی دیگ بخار، می توانید به صفحه در اینستاگرام به نشانی@agodari مراجعه فرمایید.

براساس کدام آیین نامه یا قانونی بایستی تست و بازرسی دیگ بخار و دیگ آبگرم انجام شود ؟

بر اساس ماده ۹ آیین نامه حفاظتی “مولد بخار و دیگ های آبگرم”، جهت دانلود می توانید به قسمت دانلود ها مراجعه نمایید .

مدت اعتبار گواهینامه سلامت دیگ های بخار چقدر می باشد ؟

یکسال می باشد اما در صورت انجام تعمیرات اساسی گواهینامه باطل می گردد .

مزایای گرفتن گواهینامه چه می باشد ؟

۱- ایمن تر شدن تجهیز، ۲- جهت اخذ گواهینامه های IMS ، بایستی این تست انجام شود، ۳- بسیاری از شرکتهای بیمه گذار در صورت نداشتن گواهینامه، از پرداخت کامل حسارت احتمالی خودداری می نمایند .۴ – بر اساس آیین نامه مذکور الزامی باشد .

تعمیر و نگهداری سالانه دیگ های بخار

این موارد نگهداری باید یک بار در سال توسط پیمانکار گرمایش بین فصول گرمایش انجام شود:

سطوح جانبی آتش را بازرسی و تمیز کنید.

تمام مواد نسوز مشعل را بازرسی کنید.

تمام واشرهای منهول را از نظر نشتی بازرسی کنید.

تمام شیرهای سیستم را بازرسی و تست کنید.

تمام شیرهای ایمنی را بازرسی و تست کنید.

قطع آب کم را تمیز کرده و بازسازی کنید.

تمام کنترل های عملیاتی را مجددا کالیبره کنید.

تعمیرات اساسی پمپ آب تغذیه.

گیرنده میعانات گازی را تمیز کنید.

پایانه های برق را بازرسی کنید.

اتوماسیون دیگ بخار را به حالت تابستانی تغییر دهید.

سطح روغن سوخت را بررسی کنید.

دودکش ها را تمیز و بازرسی کنید.

دیگ و اجزای آن را تمیز و تنظیم کنید

نگهداری دوره ای دی :گ های بخار

این موارد باید توسط کارکنان تعمیر و نگهداری ساختمان به طور مستمر یا هر چند وقت یکبار که در زیر نشان داده شده است بررسی شوند:

سطح مناسب روغن را در مخزن روغن کمپرسور (روزانه) بررسی و حفظ کنید. از روغن SAE 20/30 استفاده کنید. فیلترهای روغن را حداقل دو بار در هفته تمیز کنید: – قطع برق موتور پمپ. – شیر قطع را ببندید. – فیلتر را بیرون بکشید فیلتر را تمیز کنید و دوباره داخل محفظه قرار دهید. – درپوش صافی را در موقعیت مناسب قرار دهید، موتور پمپ را دوباره راه اندازی کنید و خلاء را بررسی کنید. – خواندن خلاء باید زیاد باشد. اگر نه، مهر و موم درپوش را بررسی کنید. اگر خوانش زیاد است، شیر روغن را باز کنید. – فشار روغن را در مشعل ها بررسی کنید. عینک بینایی را تمیز نگه دارید. این اجازه می دهد تا دید واضحی از شعله مشعل و هرگونه تجمع کربن در محفظه احتراق دیگ بخار (در صورت نیاز) داشته باشید.

فیلترهای هوا را تمیز نگه دارید. گرفتگی فیلتر هوا می تواند منجر به ترکیب ضعیف هوا/روغن و تجمع کربن (در صورت نیاز) شود. دمای گردش روغن را در پیش گرمکن های بغل کنترل کنید. دمای ورودی باید ۱۱۰ درجه فارنهایت تا ۱۲۰ درجه فارنهایت و دمای خروجی باید ۱۴۰ درجه فارنهایت تا ۱۵۰ درجه فارنهایت برای روغن شماره ۶ (روزانه) باشد. تخلیه آب کم آب / پیش گرم کن روغن بغل (دو بار در هفته). هنگامی که مشعل روشن است و شعله در محفظه احتراق دیگ وجود دارد، قطع آب کم تخلیه را شستشو دهید. هنگامی که دستگاه شستشو می شود، شعله باید خاموش شود.

قبل از بررسی سایر قطعی های آب کم، اجازه دهید مشعل روشن شود. بخاری خط آب را بشویید، شیر ایزولاسیون پایینی را ببندید، شیر تخلیه را برای شستشوی واحد باز کنید، شیر تخلیه را ببندید و شیر جداسازی را دوباره باز کنید. دمیدن کف دیگ را برای پاکسازی لجن و رسوب، کنترل آب زیاد و کنترل غلظت های تصفیه شیمیایی (ماهانه یا در صورت نیاز) انجام دهید. آب آرایشی اضافه شده به دیگ و/یا واحد تغذیه دیگ را کنترل کنید.

از آنجایی که سیستم از طریق حلقه بسته کار می کند، مقدار اضافی آب تازه ( تصفیه نشده، اکسیژن) برای اجزای دیگ مضر است و اغلب نشانه نشتی در سیستم است. هشدار دود را به صورت هفتگی کنترل کنید: – منبع نور و گیرنده را پاک کنید. – واحد هشدار دود نباید در بالاترین نقطه تنظیم شود. –

واحد باید مطابق با استانداردهای بخش ساختمان نیویورک تنظیم شود. یک برنامه دقیق تصفیه آب تغذیه شیمیایی دیگ بخار را حفظ کنید. برای ثبت هرگونه مشکل و تعمیر و نگهداری معمول، یک گزارش اتاق دیگ بخار نگهداری کنید. احتراق را بررسی کنید، کنترل های مشعل را بررسی کنید، و عملکرد مشعل را بررسی کنید.

اجرای برنامه بازرسی تله با جایگزینی عناصر تله در واحدهای آپارتمانی و تله های بخار داخل انبار. برنامه بازرسی لوله را انجام دهید تا مطمئن شوید که همه لوله ها در جهت منبع بخار (سیستم های بخار تک لوله ای) یا زهکشی میعانات (سیستم های دو لوله ای) قرار دارند.

بازرسی دیگ بخار توسط شرکت اکسیر البرز
بازرسی دیگ بخار توسط شرکت اکسیر البرز

برنامه نگهداری و تعمیرات دیگ های بخار بهمراه بازرسی دیگ بخار بصورت منظم و مدون می تواند منجر به افزایش طول عمر دیگ بخار و افزایش میزان بهره وری و کاهش هزینه ها و همچنین ایمن شدن دیگ بخار شود .، شرکت آزما فرآیند اکسیر البرز با داشتن سالیان متمادی در زمینه نگهداری و تعمیرات و بازرسی دیگ بخار آماده ارائه خدمات در این حوزه می باشد .